Skip to content
Melbourne Festival

2002 Festival

2002

Artistic Director
Robyn Archer AO

Dance

Company in Space (Australia)
The Light Room

Force Majeure (Australia)
Same, same But Different

Helen Herbertson, Ben Cobham (Australia)
Morphia Series

Trevor Patrick (Australia)
Cinnabar Field

Film

Films from the New Argentina (Argentina)
Curated by Federico León

Music

Chamber Music Sunset Series (Multinational)

Fiddlers' Bid (Scotland)

Frontiers 3: Global Music & Dance Explosion (Multinational)

Jon Rose, Hollis Taylor (Australia/USA)
Bowing Fences: A Multimedia Installation and Performance Work in Progress

Louis Sclavis Quintet (France)

Margaret Leng Tan (USA)

Melbourne Symphony Orchestra (Australia)
Turangilîla-symphonie 
by Olivier Messiaen
Conducted by Markus Stenz

Savina Yannatou (Greece)

Contemporary Music Events (Australia)
Sheer Pluck

Slava & Leonard Grigoryan, Brett & Paul Dean, Michael Kiernan Harvey & Bernadette Harvey-Balkaus (Australia)
Sibling Strings

The Stacey Night at the Festival (Australia)

Team Band, Cheer San Francisco (Australia/USA)
I Love the Night Life

The Song Company (Australia/China)
Six Hermits

Opera & Music Theatre

Australia Art Orchestra (Australia)
Testimony: The Legend of Charlie Parker

Chamber Made Orchestra (France/Vietnam/Australia)
Motherland
Music by Dominique Probst, libretto by Duong Le Quy

OzOpera (Australia)
Love in the Age of Therapy
Music by Paul Grabowsky, libretto by Joanna Murray-Smith

Outdoors

5 Angry Men (Australia)
The Flag

North and West Melbourne Neighbourhood Centre (Australia)
YOU ARE HERE: Laneway Labyrinth

Regional Arts Victoria (Australia)
Bute Utes

Theatre

Arena Theatre Company (Australia)
Play Dirty

Back to Back Theatre (Australia)
soft

Bea Arthur
And Then There's Bea

Big hART (Australia)
kNOT @ Home

CATASTROPHE (Australia)
Medea: Refugee. Barbarian. Murderess

Federico León, Teatro San Martin (Argentina)
Mi Quinientos Metros sobre el Nivel de Jack (1500 Metres above the level of Jack)

Hebbel-Theater Berlin, Michael Laub/Remote Control Productions (Germany)
Total Masala Slammer: Heartbreak No 5

inthecompanyofpleasure (Australia)
A Trilogy of Revolution: Three Works by Wallace Shawn

Ivan Heng, Wild Rice (Singapore)
Emily of Emerald Hill 
by Stella Kon

Keene/Taylor Theatre Project (Australia)
Short Works in Repertoire

La Mama, selfsaucing pudding (Australia)
The Death of Ivan Ilych

Melbourne Workers Theatre (Australia)
Fever

Neminuwarlin Performance Group (Australia)
Fire, Fire Burning Bright: Marnem, Marnem Dililib Benuwarrenj

not yet it's difficult (Australia)
K

Queensland Theatre Company (Australia)
The Fortunes of Richard Mahony

Renato Cuocolo, Roberta Bosetti (Australia)
Interior Sites Project: Room of Evidence/The Secret Room/The Water Room

Ronnie Burkett Theatre of Marionettes (Canada)
Tinka's New Dress

Simon Callow (UK)
The Mystery of Charles Dickens
by Peter Ackroyd, directed by Peter Garland

Societas Raffaello Sanzio (Italy)
Genesi: From the Museum of Sleep

St Martins Youth Arts Centre (Australia)
Dr Faustus Lights the Lights
by Gertrude Stein

STO Union, Candid Stammer Theatre (Canada)
Recent Experiences 
by Nadia Ross and Jacob Wren

The Tiny Top (Multinational)

Uwe Mengel (Germany)
LifeLine

Victoria College of the Arts (Australia/UK)
Remembrance of Things Past
by Harold Pinter
Directed by Di Travis

Visual Arts

Charles Anderson, Richard Black, Sand Helsel, Gini Lee, Jenny Lowe (Australia)
The Unused

Gillian Wearing, Robert Gober, Simone Landwehr, Jill Epstein, Lucy Pedler, Rosslynd Piggott, Michelle Williams, Callum Morton, Kathleen Herbert, Cherry Hood, Margaret Dawson, Louise Short, Carolyn Ecksdale, Nathan Pohio (Multinational)
The Heimlich UnHeimlich

Nan Goldin, Robert Mapplethorpe, Barbara Kruger, Felix Gonzalez-Torres, Yoko Ono, Jenny Holzer, Peter Land, Robert Ownen, Yoshihiro Suda (Multinational)
A History of Happiness

Susan Norrie (Australia)
Undertow: A New Commission
by Susan Norrie

Special Events

AD 2002 (Multinational)
Artistic Direction and Leadership Training

Art of Dissent (Australia)

Behind the Scenes: Works in Progress
Chunky MoveTense Dave/Dance Works/Ranters Theatre CompanyThe Wall/PlayboxThe Call

Big hART (Australia)
The Bed Vigil and kNOT @ Home: Public Editing

Dramaturgies: The Artist as Agent Provocateur and Cultural Interventionist (Multinational)

Ewa Czajor Memorial Award & Lecture 2002 (Australia)

Ilbeijerri Aboriginal and Torres Strait Islander Theatre Cooperative (Australia)
Second Victorian Indigenous Playwrights Conference

In Conversation with Robyn Archer (Multinational)

National Puppetry & Animatronics Summit (Multinational)

Open House at The Famous Spiegeltent (Multinational)
Deepawali/Indian Ocean/Flowers in the Midst/Kan Yama Kan (Once Upon a Time ...)/Hope for Afghanistan/Ray Pereira/Drumbalaya/Owasu/Karen Community Choir/Don Dance/Celebration United/All Saints Choir & Dancers/Akon DengShok/the Multicultural Choir/Giao Chi Vietnamese Music & Dance Group/Blak Cab/Circolo degli Spostati/Victor Hugo's Party/Neighbourhood Café/The Chinese Happy Club/Spirit of Ukraine/Hellenica/African Beat/Russian variety Club/Wanderers & Dreamers/El Día de los Meurtos (Day of the Dead)

Opening Day (Australia)
By Water

Second Victorian Indigenous Playwrights' Conference (Australia)

The Famous Spiegeltent (Multinational)

Various Arts Discussions (Multinational)

Workshops & Masterclasses (Multinational)