Skip to content
Melbourne Festival

2001 Festival

2001

Artistic Director
Jonathan Mills AO

Dance

Company in Space (Australia)
Architecture of Biography

Hush Hush Hush (Belgium)
2Pack

Leigh Warren & Dancers (Australia/Germany)
Quick Brown Fox
by William Forsythe and Leigh Warren

Ballet Frankfurt (Germany)
William Forsythe's Eidos: Telos

The Australian Ballet, State Orchestra of Victoria (Australia)
Manon

Music

Arditti String Quartet (UK)

Australian Chinese Music Ensemble (Australia)
Heaven and Hell
by Wang Zheng-Ting

Black Voices (UK)

Chamber Music Sunset Series (Multinational)

Danish Radio Jazz Orchestra and Palle Mikkelborg (Denmark)
The Voice of Silence

John Cale (UK)

John Williams (Australia)
John Williams & Friends

Keith Lewis (New Zealand)
With Sharolyn Kimmorley

Melbourne Symphony Orchestra (Australia)
Fatal Love and Passion

Orchestre des Champs Elysées
Conducted by Philippe Herreweghe, with the Choir of La Chapelle Royale (France)

Paul Grabowsky, Michael Kiernan Harvey, Australian Art Orchestra (Australia)
Shorelines 
by Howard Shore

Ross Daly in Concert (Ireland)

The Kirov Orchestra (Russia)
Conducted by Valery Gergiev

The Stacey Night at the Festival (Australia)

Opera

Night and Dreams (Australia)
Music by Andrew Ford, libretto by Margaret Moran, with Gerald English

Elision (Australia)
Moon Spirit Feasting (Yuè Ling Jié)
Music by Liza Lim, libretto by Beth Yap, directed by Michael Kantor

The Kirov Opera (Russia)
Conducted by Valery Gergiev

The Fiery Angel by Sergei Prokofiev

Salomé by Richard Strauss

Outdoors

Architects of Air (UK)
Arcazaar

Bells and Brass (Australia)
The Gates of Day

Federation Bells (Australia)

Opening Night at the Bowl (Multinational)
Te Deum 
by Hector Berlioz
With the State Orchestra of Victoria, The Melbourne Chorale, National Boys Choir and Keith Lewis, conducted by Richard Gill

pulse:heart:beat (Multinational)
Drumming to Raise the Temperature

Theatre

Company B Belvoir, Mene Mene (Australia)
UBU

David Williamson at La Mama (Australia)

Dislocate (Australia)
Risk Reduction

Gasworks Arts Park, Friends of Suai Committee (Australia/East Timor)
Tour of Duty
by Graham Pitts

Melbourne Theatre Company (Australia)
The Aunt's Story 
by Patrick White, adapted for the stage by Adam Cook

Playbox Theatre
Nowhere
by Dorothy Hewitt

Steppenwolf Theatre Company
Side Man
by Warren Leight

The Wooster Group (USA)
The Hairy Ape
by Eugene O'Neill

Yirra Yaakin Noongar Theatre (Australia)
Alice
by Alice Haines

Visual Arts

Darren Steffen, Hope Csutoros (Australia)
Magic Bike

Experimenta Media Lounge (Australia)
Waste

Hannover Design Competition (Australia)
Making a Fair City

Jean-Jacques Rullier (France)

Juan Cruz (Spain/UK)
Proposal to Build a Metaphor

Kate Daw, Ann Hamilton, AK Dolven, Pipilotti Rist, Mariele Neudecker, Christine Borland, Carla Ursitti, Nina Saunders, Tacita Dean(Multinational)
Humid

Lois Greenfield, Henry Jesionka (USA)
Overlapping Nows: The Dance Photography of Lois Greenfield and their Optical Stagings by Henry Jesionka

Marie-Ange Gulleminot (France)

Narelle Jubelin (Australia)
Owner-Builder of Modern Calfornia House

Philip Hunter, Sir Sydney Nolan (Australia)
The Plains: Wimmera and the Imaging of Australian Landscape

RMIT School of Architecture and Design (Australia)
An Anti-Memorial to Heroin Overdoses

Sonya Hanney, Adam Dade (UK)
Stacked Hotel

Stingraphy Ensemble (Japan)
Stingraphy

Tacita Dean (UK)
Under/Above

Victoria Raywood, Jason Cross (Australia/Vietnam)
Rice Paddies

Special Events

Ewa Czajor Memorial Award & Lecture 2001 (Australia)

Victorian Premier's Literary Awards Presentation 2001 (Australia)

Behind the Scenes (Multinational)
SpiegelSpiels/SneakPeeks/CrashCourses

The Famous Spiegeltent (Multinational)

The Foodathlectical (Multinational)