Skip to content
Melbourne Festival

1997 Festival

1997

Artistic Director
Clifford Hocking AM

Dance

Compagnie Maguy Marin (France)
Waterzooï

New York City Ballet (USA)
Choreography by George Balanchine, Jerome Robbins, Peter Martins

The Australian Ballet, Bangarra Dance Theatre (Australia)
At the edge of night/Pas de Deux/Rites
Choreographed by Stephen Baynes, Twyla Tharp, Stephen Page

Vusa Moves Company (Africa)
African Moves

Music

Academy of Indian Music (Australia/India)
The Best of Indian Music: Rhythms and Ragas

An Evening with Joel Grey (USA)

Chamber Music Gala (Multinational)

Christy Moore (Ireland)

Chamber Music Sunset Series (Multinational)

Danish Radio Jazz Orchestra (Denmark)

David Broza (Israel)

Dmitri Hvorostovsky (Russia)

First National Chamber Music Competition

Gavin Bryars (UK)
A Man in a Room, Gambling

John Williams (USA)

London Baroque Sinfonia, Seamus Crimmins (UK)
Borrowers and Lenders Be

Long John Baldry (UK)

Melbourne Symphony Orchestra (Australia)
The Romantic Tradition
Conducted by Marcello Viotti, with Melvyn Tan, The Melbourne Chorale

Melbourne Symphony Orchestra (Australia)
Episodes in the Life of an Artist
Conducted by Yan Pascal Tortelier, with Sebastian Tortelier, Germi Garin, Thomas Randle, Michael Lewis, The Melbourne Chorale

Melbourne Symphony Orchestra (Australia)
Surveying the Century
Conducted by Marcello Viotti, with John Williams

Melvyn Tan (Singapore)

Paul O'Dette (USA)
Music to Delight

Robyn Archer, Paul Grabowsky (Australia)
Keep Up Your Standards

Škampa Quartet (Czech Republic)

State Orchestra of Victoria (Australia/USA)
Manhattan Skyline
Conducted by Maurice Peress

University of Melbourne (Multinational)
The Many Faces of Percy Grainger

The Tallis Scholars (UK)
New Images of Sixteenth Century Music

Aura Korea (Korea)

Hotel Pro Forma (Denmark)
Operation: Orfeo

Opera Theatre Company of Ireland (Ireland)
Woolf/Dickinson
From the Diary of Virginia Woolf
by Dominic Argento
Twelve Poems of Emily Dickinson
by Aaron Copland

Opera

Opera Theatre Company of Ireland (Ireland)
Amadigi and Tamerlano 
by George Frideric Handel
With Alison Browner, Jonathan Peter Kenny, Therese Feighan, Carol Smith, Seamus Crimmins, James Conway

VCA Opera (Australia)
L'Enfant et les Sortilèges
by Maurice Ravel
Der Schneemann 
by Erich Wolfgang Korngold

Outdoors

Active for Life Festival of Music (Multinational)

Festival of the Streets (Multinational)

Opera on the Yarra
With Joan Carden, The Academy of Melbourne Orchestra (Australia)

Opening Night Spectacular (Multinational)

Southgate Spectacular

Theatre

Handspan Visual Theatre (Australia)
Raised By Wolves
With Regurgitator

Ranters Theatre (Australia)
Features of Blown Youth
by Raimondo Cortese

Royal Court Theatre (UK)
Shopping & F***ing 
by Mark Ravenhill

The Gate Theatre of Dublin (Ireland)
Waiting for Godot 
by Samuel Beckett
Endgame
by Samuel Beckett
Krapp's Last Tape
by Samuel Beckett
I'll Go On
by Samuel Beckett
Catalpa
by Donal O'Kelly

Visual Arts

Alice Springs (Australia)
Portraits

An Affair to Remember (France)

Andres Serrano (USA)
A History of Andres Serrano: A History of Sex/A History of Sex - Complete Series

Andy Goldsworthy and Australian fellow-artists (Australia/UK)
Herring Island Environmental Sculpture Park

Anne Graham (UK)
Transitions

Barry Kay: A Tribute (1932-1985) (Australia)

Before the Bus Stops (Australia/UK)
Artists at Work

Bonita Ely (Australia)
Juggernaut

City Provoked (Australia)

Install 97

Curated

David Mach (UK)

Diorama

Dubuffet, Mezzapelle and Mora: The Pursuit of Fantasy (France)

French Drawings: From Millet to Miro (France)

Islands in the Sun: Cultural Contact in the Maltese Archipelago (Malta)

Jill Orr (Australia)
Either/Orr

Jo Daniel (Australia)
Australian Landscapes: Dreams of Forms

Kane Kwal (Ghana)
Going Into Darkness: Fantastic Coffins from Africa

Karen Casey (Australia)
Between Myth and Matter

Kathryn Miller, Michael Cathcart (Australia/USA)
Under the Freeway - Grasslands

Kyung-Hee Shin and Ki Won Park (Korea)
Duration of Sense

Lecture Program (Multinational)

Love Hotel (Multinational)

Northern Lights: Swedish Contemporary Art (Swedish)

Otto Künzli (Germany)

Paul Bangay, Kate Gollings (Australia)
Floribunda: A Tribute to Kevin O'Neill

Peter Laurens Mol, Richard Wentworth, Aleks Danko, Robert MacPherson (Multinational)
Lightness and Gravity

Rick Amor, Gordon Bennett, Vivienne Shark LeWitt, Imants Tillers, Andy Goldsworthy (Australia/UK)
Bus Stop Art

Robert Owen (Wales)
Leaving the Memory Behind

The Fuji ACMP Australian Photographers Collection III (Australia)

The Spiritual and the Social: Artists from Thailand, Indonesia and the Philippines (Multinational)

Tim Maguire, Peter Wilson (Australia)
The Art of Tim Maguire - The Architecture of Peter Wilson

Willem de Kooning (Denmark/USA)
Works on Paper

Special Events

Festival Forums

Germaine Greer (Australia)
On Sex, Angst and the Millennium

Melbourne Writers' Festival (Multinational)

Orlando Trilogy Festival Club (Multinational)

The Flash Festival (Multinational)