Skip to content
Melbourne Festival

1993 Festival

1993

Artistic Director
Richard Wherrett AM

Dance

Bharatam Dance Company (Multinational)
The Golden Lotus

Kibbutz Contemporary Dance Company (Israel)

Spiral Poems

Music

Alan Pousselt & Aneesh Pradhan (Australia/India)

Alfredo Rolando Ortiz (South America)

Blossom Dearie (USA)

Brodsky Quartet (UK)

Contemporary Music Events (Australia)
Metrodome

Ensemble I, Spiros Rantos, Brachi Tilles (Multinational)
Schubertiad

Free Lunchtime Chamber Music (Australia)

Geminiani Chamber Orchestra (Australia)
Háry János 
by Zoltán Kodály
With The Melbourne Chorale and Victorian Boys Choir

James Morrison and The Ray Brown Trio (USA/Australia)

Jungle Pilots (Germany)

Melbourne Symphony Orchestra (Australia/Poland)
Henryk Górecki's Symphony of Sorrowful Songs (Symphony No. 3)
Conducted by Vladimir Verbitsky

Not another Lieder Recital
Devised by Jonathan Mills (Australia)

Ringing the Bell Backwards (Australia)
Devised by Paul Grabowsky

Sergio De Pieri (Italy)
Tre Secoli di Musica Organistica a Venezia

State Orchestra of Victoria (Australia/Russia)
The New Babylon

The Piano in Concert (Multinational)
Incorporating: 
Chamber Music Sunset Series;
Invitation to the Dance;
Ronald Farren-Price in Recital

Ute Lemper (Germany)
Illusions

Music Theatre

Follies in Concert 
by Stephen Sondheim (Australia/USA)

Judi Connelli, Caroline Gilmer (Australia)
Simply Irresistible

Kibbutz Contemporary Dance Company (Israel)
Kibbutz for Kids
Peter and the Wolf 
by Sergei Prokofiev
Carnival of the Animals by Camille Saint-Saëns

Opera

Chamber Made Opera (Australia/USA)
Improvement: Don Leaves Linda
Music and libretto by Robert Ashley

Outdoors

Festival of Street Theatre (Australia)

Health Heart Festival of Music (Australia)

Live at Southgate (Australia)

Opening Night Celebrations (Australia)

Swanston Street Walk program (Australia)

Theatre

Crossroads Theatre Company, Edge of the World Productions (UK)
Below the Belt
by Daniel Scott

Gordon Chater (Australia/UK)
Lady Bracknell's Confinement
by Paul Doust

Magpie Theatre (Australia)
Funerals & Circuses 
by Roger Bennett
Music by Paul Kelly

Melbourne Theatre Company, Arena Theatre Company (Australia)
Blabbermouth
by Morris Gleitzman, adapted by Mary Morris

National Theatre of Craiova (Romania)
Titus Andronicus
by William Shakespeare

Theatreworks (Australia)
Titus 
by William Shakespeare, adapted by David Pledger

William Yang (Australia)
Sadness

DesireLines 
by Michael Gow (Australia)

Visual Arts

Alex Rizkalla (Australia)
REMAINS/VESTIGES - The Cluttered Void

Artists + Industry Ltd (Australia)
Furniture '94: Never Seen Before

Angela Lynkushka (Australia)
Dance Genius

Asher Bilu (Australia)
Sculpture

Bruno Leti (Australia)

Cameron Robbins (Australia)
An Inch, An Hour, A Year

Chris Dyson (Australia)

City Screens (Australia)

Contemporary Australian Painting: Works from the Allen Allen & Hemsley Collection (Australia)

Contemporary Weaving from Maningrida: Kunmadj Rowk (Australia)

Emmanuel Santos (Australia)
You!

Fifth Australian Sculpture Triennal (Australia)

Ian Howard (Australia)
Images of the 20th Century

Lenton Parr (Australia)

Mao Goes Pop: China Post 1989 (China)

Maria Kuczynska (Australia)
The Festival, The Foundry, The Gallery and The Artist 1993

Mike and Doug Starn (USA)
The Saviours of 20th Century Fin De Siècle Art?

Queenie Kemarre, Billy Petyarre, Lucky Kingwarreye (Australia)
Utopia Sculpture

Stephen Taylor Woodrow (UK)
Going Bye Byes

The Resonance of the City (Australia)
Architectural Speculations Masters by Project from RMIT

Nikos Kypraios

Special Events

Artspeak Forum

Festival Forums (Multinational)

Melbourne Writers' Festival (Multinational)

The Fabulous Festival Club (Multinational)